Zelingrad sedam stoljeća povijesti

Datum objave: 10.12.2013.

Izložba "Zelingrad sedam stoljeća povijesti" posvećena je srednjovjekovnom Zelingradu, koji se nalazi na Zelinskoj gori nedaleko od Svetog Ivana Zeline, te koji je kroz nekoliko stoljeća svoga postojanja proživio i doživio izuzetno burne i zanimljive povijesne promjene. Ovom izložbom slavi se i 25 godina osnutka i djelovanja Muzeja Sveti Ivan Zelina. Osim samom Zelingradu ova izložba odaje priznanje svim onim ljudima koji su svih ovih godina radili na njegovoj obnovi. Zelingrad se već više od pola stoljeća istražuje i obnavlja da bi se sačuvao za buduće generacije. Grad Sveti Ivan Zelina, Zagrebačka županija i Ministarstvo kulture u zadnjih dvanaest godina ulažu značajna sredstva u njegovu zaštitu i istraživanja, te je dio čestice na kojoj se nalazi Zelingrad otkupljen i u vlasništvu je Muzeja Sveti Ivan Zelina. Srednjovjekovni Zelingrad prvi se puta spominje 1295. godine, a već tijekom 17. stoljeća o njemu se govori kao o ruševini.

Izložba se sastoji od pregleda povijesti Zelingrada te izgleda grada kroz faze izgradnje s maketama najznačajnije tri faze. Na izložbi se također može vidjeti kako je izgledala vojna oprema i naoružanje vojnika ali i svakodnevni život u kuhinji s prikazom velikog kamina i ognjišta za kuhanje te stola za gozbu. Kroz fotografije i tekst prikazana je obnova Zelingrada od sredine 50-tih godina prošlog stoljeća do danas.

Izložbu je otvorila pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović, dok su o izložbi govorili ravnatelj Muzeja Mladen Houška te prof. Vladimir Goss.

U umjetničkom dijelu programa sudjelovali su operna pjevačica Klasja Modrušan u pratnji pijanistice Lane Bradić, a posebno iznenađenje uzvanicima priredili su Vizetovi zelingradski koji su potom na središnjem zelinskom trgu sve uzvanike koji su se prije domjenka spustili iz muzeja na trg, počastili svojim pozdravom, te kratkim mačevalačkim turnirom.