Templari i njihovo naslijeđe

Datum objave: 04.07.2017.

Viteški red templara (Militia Templi) osnovan je u Jeruzalemu 1119. godine sa ciljem zaštite kršćanskih hodočasnika koji dolaze u Svetu zemlju. Tokom vremena ovaj viteški red je ojačao i proširio svoje djelovanje na kršćansku Europu. Već od druge polovine 12. stoljeća nailazimo na templare u hrvatskim zemljama. U okolici Zagreba templare dovodi biskup Prodan. Arpadovići su snažno podupirali templare i darovali im posjede. Posebno se istakao Andrija II kada je po dolasku na vlast templarima dao brojne povlastice. 1209. godine Andrija II daruje templarima posjed sv. Martina kod Zeline, gdje oni ostaju do svog ukinuća 1314. godine, kada njihove posjede preuzimaju Ivanovci. S obzirom na okruglu obljetnicu dolaska templara na posjed Sv. Martina od 800 godina, Muzej Sveti Ivan Zelina izložbom pokušava približi pučanstvu to davno doba hrvatske povijesti.

Izložba se sastoji od više cjelina, oblikovanih tako da posjetiteljima pružaju informaciju o templarskom redu, samom posjedu Sv. Martina, kulturno-povijesnoj baštini tog doba (12.-14. stoljeće), te o životu u to vrijeme. Na izložbi se izlažu fotografije i replike predmeta koje je dr. Juraj Belaj iz Instituta za arheologiju pronašao prilikom arheoloških istraživanja kod crkve Sv. Martina u Dugom Selu, i to hrvatski banovac i S-karičica ali i najzanimljiviji predmet - templarska nadgrobna ploča koja do sada nije bila izlagana.

Također izlaže se replika gotičke bifore koja je pronađena u kapeli Sv. Petra u Novom Mjestu Zelinskom. Bifora se nalazila na pročelju kapele iznad ulaznog portala a za potrebe izložbe izradio ju je restaurator Franjo Lanović. Uz repliku bifore izlažu se i fotografije fresaka iz lađe kapele koje prikazuju Sv. Ladislava u borbi s Kumanima i krunjenje Bogorodice. Osim bifore na izložbi se izlaže i replika romaničkog kapitela. Na izložbi je prvi put prikazan crtež mogućeg izgleda crkve Sv. Ivana Krstitelja u Sv. Ivanu Zelini u 13. stoljeću, te prva faza izgradnje srednjovjekovnog burga Zelingrada kao Whonturma.

Uz izložbu je izdan popratni katalog u kojem se nalaze tekstovi dr. Juraja Belaja, prof. Vladimira Goss, Ivana Srše te Mladena Houške.

Postav izložbe

Ova web stranica radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »