Najava izložbe

Cijena carstva - Sjećanje na Veliki rat 1914.-1918.

Datum objave: 29.09.2018.

Zauvijek je taj sudbonosni dan 28. lipnja 1914. godine obilježio ne samo hrvatsku, već europsku i svjetsku povijest. Ubojstvo Austro-ugarskog prestolonasljednika Franje Ferdinanda i njegove supruge Sofije najavilo je sukob globalnih razmjera kakav svijet još nije imao priliku upoznati. Nikada do tada toliko ljudstva, opreme i država nije bilo uključeno u jedan sukob. Nikada do tada jedan sukob nije bio tako globalan i sveobuhvatan zahvativši sve slojeve društva. Prvi svjetski rat nije zaobišao niti Zelinsko prigorje. Istina, Hrvatska, pa tako nije Sveti Ivan Zelina nije bila poprište izravnih borbi, ali naši stanovnici su u sklopu Austro-ugarske vojske sudjelovali na svim velikim i važnim bojištima Prvog svjetskog rata.

Ovim povodom Muzej Sveti Ivan Zelina ima čast pozvati Vas na izložbu "Cijena carstva - sjećanje na Veliki rat 1914-1918", kako bi obilježili 100 godina od završetka Velikog rata. Izložba se održava 04.10.2018. godine s početkom u 19:00 h. u prostorima Muzeja Sveti Ivan Zelina, Trg Ante Starčevića 13.

Veselimo se Vašem dolasku