Izložba Nikola Zrinski Sigetski i sigetska bitka

Gostovanje u Čakovcu

Datum objave: 01.04.2017.

Gotovo bi mogli reči da se nakon dužeg vremena Nikola Zrinski vraća u svoj dvorac u Čakovcu. Povodom 450. godišnjice obilježavanja smrti ovog velikog hrvatskog ali i mađarskog junaka te povodom obilježavanja sigetske bitke, Muzej Sveti Ivan Zelina u suradnji sa Muzejom Međimurja Čakovec otvorio je sinoć u 19:00 sati izložbu "Nikola Zrinski Sigetski i sigetska bitka". Izložba će biti otvorena do 18. travnja 2017. godine, te će se moći razgledati od ponedjeljka do petka u vremenu od 8 do 18 sati, te subotom i nedjeljom od 10 do 14 sati.

Izložba govori o životu Nikole Zrinskog Sigetskog, o njegovoj junačkoj obrani Sigeta, te o časnoj i hrabroj pogibelji. Također, izložba obrađuje i različite zanimljivosti iz povijest obitelji Zrinski, te njihova života, kao šti su svakodnevica, prehrana, život na vojnoj granici, povijest obitelji Zrinski, viteške borbe, i mnoge druge. Muzej Svet Ivan Zelina, kado idejni začetnik ove izložbe izradio je i spomenicu povodom 450. obljetnice sigetske bitke i pogibelji Nikole Zrinskog Sigetskog.

Nakon uvodnih riječi ravnateljice Muzeja Međimurja Čakovec Maše Hrustek Sobočan o izložbi je govorio ravnatelj Muzeja Sv. Ivan Zelina Mladen Houška, ujedno i autor izložbe uz Romanu Mačković, višu kustosicu arheologinju istog muzeja.  Izložbu je službeno otvorio zamjenik župana Zoran Vidović. Popratni gazbeni program na cimbulama, gitari i violini održao je trio Etno Garden. Zahvaljujemo se i Zrinskoj gardi koji su svojom prisutnošću uveličali trenutak otvaranja izložbe.