Novost

Festival srednjovjekovnih pića

Datum objave: 30.05.2017.

U sklopu Međunarodnog viteškog festivala održat će se Festival srednjovjekovnih pića. Hipokras, medna piva, medica, medovača, cimetna vodica, aqua vita, calvados, vino od jabuke .... sve su to pića koja su u konzumirali vitezovi nakon borbe i u slobodno vrijeme. Dođite i posjetite nas, te isporbajte neka ili možda sva pića u sklopu Međunarodnog viteškog turnira koji se održava 15. lipnja 2019. godine u Svetom Ivanu Zelini.

I ove godine održat će se natječaj za najbolji hipokras. Pretprošle godine pobijedio je član uduge Vitezovi zelingradski, prošle učeni i mudri fratar, ali za dlaku. Vjerujemo da će i ove godine biti vrlo zanimljivo i neizvjesno. Osjećate li se spretnim i sretnim u nastavku možete pročitati uvijete natječaja i prijaviti se.

Festival srednjovjekovnih pića - poziv za izbor najboljeg Hipokrasa

1. U programu Međunarodnog viteškog turnira u organizaciji Muzeja Sv. Ivan Zelina, održat će se, drugi po redu Festival srednjevjekovnih pića. Na ovom Festivalu birat će se najbolji Hipokras.
2. Hipokras je bijelo ili crno vino sa začinskim biljem spravljeno prema jednom od poznatih srednjevjekovnih recepata. Ogledni srednjevjekovni recept Hipokrasa se nalazi u prilogu ovog Poziva.
3. U izboru najboljeg Hipokrasa mogu sudjelovati svi OPG-i i obrti koji se bave proizvodnjom vina i ostalih pića, te udruge koje se bave oživljenom poviješću srednjeg vijeka.
4. Svaki natjecatelj može prijaviti na ovaj Poziv jedan ili više vrsta uzoraka Hipokrasa.
5. Svaki uzorak Hipokrasa treba se dostaviti Komisiji za ocjenjivanje najkasnije u subotu, 15. 6. do 13,00 sati. Svaki uzorak se predaje u količini od 3 boce (cca 0,70 dl), odnosno 2 litre
6. Svaki uzorak Hipokrasa mora sadržavati sljedeće podatke:
- Ime i prezime proizvođača (fizička ili pravna osoba)
- Adresa proizvođača
- Sorta vina od kojeg je Hipokras proizveden
7. Ocjenjivanje uzoraka koji pristignu u roku i koji sadrže naprijed navedene podatke, izvršit će komisija od 3 člana koju izabere organizacijski odbor Turnira.
8. Komisija će objaviti rezultate ocjenjivanja i proglasiti najbolji Hipokras Turnira tijekom večernjeg programa.
9. Najbolji Hipokras dobiva novčanu nagradu od 500,00 kuna te veliku povelju Festivala srednjevjekovnih pića.
10. Svi proizvođači Hipokrasa koji se prijave na ovaj Poziv dobivaju priznanje za sudjelovanje na Festivalu srednjevjekovnih pića.
11. Sva dodatna pitanja u vezi ovog Poziva molimo da uputite na: muzej@zelina.hr

Ogledni recept za izradu hipokrasa (začini i njihova količina te omjeri mogu biti promjenjivi i ovise o željama i ukusima natjecatelja)

Vino hypocras je dobilo ime u čast liječnika antičke grčke Hypokrata. Napitak je u ljekovite svrhe korišten za probavne smetnja, ali zbog afrodizijačkog svojstva (tako su smatrali) postalo je prava vinska poslastica za plemstvo.

SASTOJCI:
• 1L crnog/bijelog vina (kvalitetnog)
• 175g šećera ili meda
• 1 štapić cimeta (30g)
• 1 komadić đumbira (naribati)
• 1 kriška kruške
• 1 prstohvat klinčića
• 1 prstohvat muškatnog oraščića
• 1 manja jabuka razrezana na kriške
• 1 lovorov list

NAČIN PRIPREME:
U ½ l crnog/bijelog vina po izboru dodati:
1 štapić cimeta, đumbir, klinčić, muškatni oraščić, jabuku, krušku i lovorov list
Prokuhati 20-ak minuta i maknuti sa vatre
U preostalih ½ l vina dodate šećer ili med, prokuhati sve dok se dobro ne rastopi i postane gušće.
Pomiješati sa vinom u kojemu su kuhani začini, staviti u staklenu posudu da odstoji 10-ak dana. Procijediti kroz gazu ili neku drugu gustu tkaninu i potom uspite u boce. Boce brtvite plutom ili metalnim čepom.

Kontakt obrazac

Molimo unesite potrebne informacije. Naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem mogućem roku.