Hrvatski radio emisiju EU info

Obnova Zelingrada novcem iz EU-a

Datum objave: 25.05.2017.

Muzej Sveti Ivan Zelina već 15 godina provodi sustavna arheološka istraživanja i konzervaciju zidova na Zelingradu, utvrđenom gradu koji se prvi put spominje 1295. Od tada pa do početka 17. stoljeća Zelingrad ima vrlo važnu ulogu, vlasnici su mu velikaške obitelji, a među njima i hrvatsko-ugarski kralj Ivan Zapolja. Dosadašnja parcijalna konzervacija ne štiti kulturno dobro trajno, pa je muzej kao vlasnik utvrde pokrenuo obnovu u cijelosti. S uspjehom su prijavili projekt Obnove srednjovjekovnog Zelingrada pri Europskom strukturnom i investicijskom fondu – Operativnom programu Konkurentnost i kohezija. O projektu i namjeni budućeg atraktivnog turističkog odredišta u blizini Zeline koji je prošli tjedan predstavljen članovima FIJET-a Hrvatska - međunarodnoj udruzi turističkih novinara i pisaca u turizmu, govori koordinatorica Romana Mačković, viša kustosica Muzeja Sveti Ivan Zelina.

Emisiju EU Info koja govori o obnovi srednjovjekovnog Zelingrada možete poslušati na ovom linku.

Kontakt obrazac

Molimo unesite potrebne informacije. Naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem mogućem roku.