Medaljoni iz Svete Helene

Datum objave: 04.07.2017.

U Svetoj Heleni, naselju udaljenom oko četiri kilometara od Svetog Ivana Zeline stoljećima se uzdiže velebna građevina koju mnogi nazivaju dvorcem ili čak palačom. Smještena na visoravni, nedaleko Lonje i danas plijeni pažnju kako zbog svoje monumentalnosti tako i zbog osamljenosti. Tamo gdje se nekad uzdizala sjajna palača, puna raskošnih tornjeva, ukrašenih fasada, predivnog perivoja danas caruje šikara prepuna trnja.

Iako je dvorac u Sv. Heleni zaštićeni spomenik kulturne baštine bez ikakvih smetnji je na putu propadanja, a to propadanje se ubrzalo nakon 1975. godine kada je u dvorcu prestala raditi osnovna škola. Dok su se u dvorcu nalazile učionice i učiteljski stanovi, barem se netko brinuo da se sačuvaju četiri zida i krov nad glavom. Nije trebalo čekati jako dugo da zub vremena učini svoje – prvo se urušilo malo krovišta, pa onda malo više, pa su pali stropovi, pa su se počeli rušiti zidovi. Iako je dvorac bio u ruševnom stanju barem su se uspjela spasiti dva stropna medaljona.

Sve je počelo u jesen 2003. godine kada su nas mještani podsjetili na postojanje stropnih slika i upozorili na njihovo ubrzano propadanje. Krenuli smo u obilazak porušenog dvorca s gđom. Brankom Hođom, pročelnicom gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti, te smo u najruševnijem dijelu dvorca pronašli dijelove stropa koji su sadržavali slike anđela u prilično dobrom stanju. Gospođa Branka Hođa je izvijestila Konzervatorski odjel o postojanju tih slika te smo se u porušenom dvorcu sastali s g. Bradićem koji je predložio da naš muzej organizira demontažu medaljona sa slikama anđela i da ih pohrani u muzeju. Dogovorili smo tehničke pojedinosti demontaže te smo otpočeli s poslom. Kako je postojala opasnost od daljnjeg urušavanja krovišta i stropova na nas dok radimo, angažirali su se dodatni radnici s građevinskom skelom i podupiračima da se cijelo radilište što bolje osigura.

Marijan Fanjek, djelatnik Pučkog otvorenog učilišta Sv. Ivan Zelina, predvodio je ekipu za demontažu te nam je obrazložio kojim će se redoslijedom obavljati poslovi – prvo podložiti i osigurati glavne urušene grede da one ne krenu dalje, ravno na nas, a zatim će se piliti metalni nosači, pa slijedi demontaža cijele konstrukcije, a tek na kraju vođenja cijelih drvenih medaljona sa slikama anđela.

Urušeni stropovi predstavljaju prvoklasan majstorski rad – izrezbarena hrastovina s raznim dekorativnim formama. Na sredini stropa su se nalazile četiri slike anđela, okruglog oblika u masivnim hrastovim okvirima. Od četiri slike dvije su potpuno uništene, a preostale dvije smo uspjeli spasili.

Nakon naših neuspješnih višegodišnjih pokušaja da se medaljoni spase i restauriraju, to je uspjelo Hrvatskom restauratorskom zavodu nakon što su medaljoni 2014. prebačeni u njihovu radionicu

Medaljoni su restaurirani u radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda a trajno su pohranjeni u Muzeju Sveti Ivan Zelina.

Restauratori i konzervatori

Voditelji radova: Ivana Sambolić, konzervator-restaurator; Majda Begić Jarić, konzervator-restaurator

Radna grupa: Danijela Ratkajec, konzervator-restaurator; Sandra Juranić, konzervator-restaurator; Andro Šimičić, konzervator-restaurator; Karmen Lečić, suradnik konzervator-restaurator; Nelka Bakliža, konzervator-restaurator savjetnik

Radovi na ukrasnom okviru: Radovan Pavlek, restaurator tehničar

Foto dokumentacija: Ljubo Gamulin, suradnik konzervatora povjesničara umjetnosti; Nikolina Oštarijaš, konzervator tehničar fotograf; Jovan Kliska, viši konzervator tehničar fotograf; mr. sc. Neven Bradić, konzervator (Konzervatorski odjel u Zagrebu)

Povijesno-umjetnička bilješka: Matija Marić, suradnik konzervatora povjesničara umjetnosti; Nena Meter Kiseljak, konzervator povjesničar umjetnost; Marta Budicin, viši konzervator povjesničar umjetnosti

Tekstovi na panoima (Porijeklo i zatečeno stanje medaljona i Konzervatorsko-restauratorski radovi na medaljonima): Andro Šimičić, konzervator-restaurator

Ova web stranica radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »